Bağlıca Kampüsü

Özel Data Koleji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Alanında Uzman Eğitim Kadrosu ile Ankara İli Etimesgut İlçesinde 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında Kurulmuştur.

“Eğitimde Gönüllülük” düsturuyla hareket etmekte olan okulumuz, öğrencilerimiz için Devlet Destekli olarak Uygulamalı Mesleki Eğitim, Mesleki Yabancı Dil Eğitimi, Atölyelerde Üretim Bandı, Bireysel Etüt Sistemi, M.T.O.K Sistemi gibi ayrıcalıklarıyla eğitim vermekte olup, Staj ve İstihdam Garantisi vermektedir.

KAMPÜSÜMÜZDE GELECEĞİN MESLEĞİ OLAN SİVİL HAVACILIK ALANINDA EĞİTİM VERİLMEKTEDİR.

Sivil havacılık ve ulaştırma sektörünün son dönemlerde gösterdiği gelişmeler sonucunda sektörün ihtiyaç duyduğu personel profilinde de değişim meydana geldi. Bu değişime ayak uydurmak amacıyla kurulan Sivil Havacılık ve Mesleki-Teknik programlarının temel amacı, Uçak Gövde-Motor Bakım Alanı gibi teknik alanlara odaklanarak, meslek alanından mezun nitelikli teknisyen, tekniker ve diğer personeller yetiştirmektir. Bir adım ilerisinde ise alt yapısı zengin yurt içi ve yurt dışı üniversitelerin Havacılık ve Uzay bölümlerinden mezun kaliteli mühendis yetiştirmektir.

 

Mezunlar, Türk Hava Yolları başta olmak üzere özel hava yolu firmaları, havaalanları, yer hizmeti işletmeleri, kargo ve lojistik işletmelerinde iş bulabilirler. Özel sektörün dışında Ulaştırma Bakanlığı, SHGM, DHMİ, Hava Kuvvetleri Komutanlığı gibi kamu kurum ve kuruluşlarında da çalışmaları mümkündür. Büyük bir ivme yakalayan havacılık sektörünün gelişimi, günümüzde de hız kaybetmeden devam ediyor bu hıza ayak uyduran bir eğitim modeli ile okulumuzda proje bazlı eğitim verilmektedir. Sektörde üretimden başlayarak tüm kademelerde çalışabilecek elemanlar yetiştirilmektedir.

 

  • Okulumuzun Rusya ve Ukrayna da bulunan üniversitelerle yapmış olduğu protokoller sonucunda öğrencilerimizin bu üniversitelerde istediği bölüme sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır.
  • Öğrencilerimizin yurtdışı eğitimini kolaylaştırmak amacıyla seçmeli ikinci yabancı dil eğitimi olarak Rusça dil eğitimi verilmektedir.
  • Okulumuzda ATP (Anadolu Teknik Programı) ve AMP (Anadolu Meslek Programı) uygulanmaktadır.

OKULUMUZUN SAYISAL VERİLERİ

AMP UÇAK BAKIM ALANI - GÖVDE MOTOR DALI
432
ATP UÇAK BAKIM ALANI - GÖVDE MOTOR DALI
96
KAPALI ALAN BÜYÜKLÜĞÜ
3948 metrekare
AÇIK ALAN BÜYÜKLÜĞÜ
1858 metrekare
SINIF SAYISI
22
ATÖLYE SAYISI
6
KAPALI SPOR SALONU
1
FİZİK-KİMYA-BİYOLOJİ LABORATUVARI
1
KONFERANS SALONU
1
İDARECİ VE ÖĞRETMENLER
26

Ülkemizde ilk havacılık çalışmaları, 1912 yılında, bugünkü Atatürk Hava Limanının hemen yakınındaki Sefaköy’de, tesis olarak iki hangar ve küçük bir meydanda başlamıştır. Atatürk’ün, ülkenin geleceğine de yol gösteren “İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” sözü doğrultusunda 1925 yılında kurulan ve daha sonraki yıllarda Türk Hava Kurumu adını alan Türk Tayyare Cemiyeti ile Türk Sivil Havacılığının kurumsal temelleri atılmıştır.

 

İleri teknoloji gerektiren ve sınır tanımaz özelliğe sahip havacılık endüstrisinde ülkemiz, uluslararası havacılık gelişmelerini yakından takip etmek ve çağın gereklerini yerine getirmek için çeşitli uluslararası teşkilatlara üye olmuştur. Uluslararası Sivil Havacılığın temelini oluşturan “Uluslararası Sivil Havacılık Anlaşması – Şikago Sözleşmesi”‘ne ülkemiz 1945 yılında taraf olmuş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı-ICAO kurucu üyeleri arasında yer almıştır. Ayrıca, Avrupa bölgesinde ise Avrupa Sivil Havacılık Konferansı- ECAC’a 1956 yılında kurucu üye olan ülkemiz, Avrupa Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı EUROCONTROL’e de üye durumdadır. Bunların dışında bölgesel düzeyde çeşitli organizasyonlara da üye olan ülkemiz, Havacılık faaliyetlerini ulusal ve uluslararası mevzuata uygun olarak sürdürmektedir.

Uçak Bakım (Sivil Havacılık) Alanı
Uçak Gövde ve Motor Bakım Dalı
Eğitim en büyük sorunumuz değil, en büyük çözümümüzdür.
Evet, ülkemizin en önemli meselesi hiç şüphesiz eğitim meselesidir. Kırmızı ışıkta durmayan sürücüden, çöpünü yere atan vatandaşımıza kadar tüm sorunlarımızın çözümü eğitimden geçmektedir. Ülkemiz insanının daha rahat yaşaması, ekonomik seviyesi yükseltmesi ise “Mesleki Eğitim’den” geçmektedir. Mesleki Eğitim bir ülkenin ihtiyaçlarına göre planlanmış ve inovatif perspektife sahip olmalıdır. İş planlaması ve istihdamı öngörmeyen bir mesleki eğitim planlaması ise sadece zaman, emek ve para kaybıdır.
İşte Data Koleji ülkemizin son yıllarında en çok gelişen sektörü, Sivil Havacılık Alanında bu boşluğu dolduracak bir eğitim anlayışı ile hizmet vermektedir. Öğrencimiz, okulumuz bünyesinde kurulmuş laboratuvar, atölye ve işliklerde mesleğinin tüm uygulamalı eğitimini alır. Data Koleji öğrencileri Uçak Gövde ve Motor Teknolojilerinin teorik ve pratik eğitimini staj ve işyeri uygulamaları ile daha nitelikli hale getirir. Data Koleji; öğrencilerini kendi mesleklerini en iyi şekilde yapabilecekleri yurt içi ve yurt dışında aranan eleman olarak donatmayı hedeflemektedir.
Data Koleji, Mesleki Eğitimin olmazsa olmazı yabancı dil eğitimini farklı bir vizyondan değerlendirmektedir. Birinci Yabancı Dil olarak İngilizce eğitimini mesleki yabancı dil ile takviye ederken bu yıl ikinci yabancı dil olarak Rusça dersini müfredatına almıştır. Yurtdışı üniversitelerle yapmış olduğu protokollerle mezunlarına yurtdışı üniversitelerinde sınavsız geçiş hakkını sağlamaktadır.
Data Koleji öğrencisi sosyal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri ile akranlarından daha nitelikli ve donanımlı yetişmektedir. Geleceğin rekabetçi ortamına artıları ile hazırlanan öğrencilerimiz “Data’lı” olmanın farkındalığını her yerde göstereceklerdir. Biz inanıyoruz, “Datalı olmak ayrıcalıktır”…
Nail AYTAR
Bağlıca Kampüsü Okul Müdürü