24.12.2020

Dünyadan Ütopyaya Sıçrayış

Dünyanın kasvetinden uzak, kirlenmemiş bir doğa, siyahlaşmamış insanoğlu… Böyle bir yer olsa da kaçsam, gitsem, uzaklaşsam, inzivaya çekilsem diye çığlık çığlığa insanlar. Var, böyle bir yer. Bakıp görememekten bu huzursuzluğumuz. Çok ütopik geliyor kulağa değil mi? Değil. Hayal edebildiğimiz her şeye sahip olma lüksüne kavuşmak oldukça basit. Nasıl mı? Okuyarak… Kelimeler olmasaydı, yazı olmasaydı, kitaplar olmasaydı, tarih olmazdı; insanlık kavramı olmazdı, diyor Hermann Hesse.

Okumanın sunduğu şaşaa küçümsenmemeli.

İnsan kafasında kurduğu o hayallere kitaplarda buluşur; bitmeyen sevdalar, iyi insanlar, sonsuz huzur… Dünyadan farklı bir gezegende yolculuk yapmaya benziyor okumak fakat biz hem o gezegene ayak basmak isterken hem de dünyaya büyülenmiş gibi hareketsiziz. İnsan kendisine iyi gelecek yerin yakınındayken nasıl olur da uğramaz oraya? Uğramak lazım; karanlık dehlizlerin ötesindeki o aydınlığa ayak basmalı. Temiz olan her şeye sahip olmak istiyorsak okumalıyız. Kitaplar kötü sonla bile bitse bazen hiç kaybolmayan iyiliği de barındırıyor içinde. Bunca iyi şeyi içinde tutana bakmak gerek, ne yazılıp çizilmiş düşünmek gerek. Okumakla aydınlığa kavuşacaktır yürekler. Bütün bu cümlelerin kapısı okumaya çıkıyor nihayetinde.

 

 

Bir adama bir kitap sattığın zaman ona yalnız yarım kilo kâğıt mürekkep ve tutkal satmış olmazsın ona tamamıyla yeni bir yaşam satmış olursun diyen Christopher Morley’in haklılığını sergiliyor tüm bu yazılanlar aslında. Gökyüzündeki bulutlara salıncak kurup yeni yaşama el sallamak… Örnekler çok uçuk görünüyor ama bir kitapla bulutlara dokunup yıldızlarla konuşabilir insan. Yeni bir yaşamda dünyayı yeniden anlamlandırıp dünyanın aslını, güzelliklerini görmek bir kitapla mümkündür.

 

 

Sözün özü, kitaplara kavuşturun kalbinizi. Okuyarak bulaştırın iyiliği kendinize. Doğanın temiz tarafını, insanların iyiliğini görmek için açın sayfaları; göreceksiniz iyi gelecek size, iyileştirecek yaralarınızı, hayalinizdeki o gezegenin içine alacak sizi.

 

Hülya Yılmaz