Kuşakları Buluşturan Değer, Bilim ve Yaşam Merkezi

TÜBİTAK Projemizin adı: Kuşakları Buluşturan Değer, Bilim Ve Yaşam Merkezi

Proje Alanı: Değerler Eğitimi

 

18 Mart 2021 tarihinde 52. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ön Değerlendirme Aşaması sonuçlandı. İç Anadolu bölge aşamasına davet edilen 180 projeden 17’si ilçemizden seçildi. Etimesgut’tan 17 Proje Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Ankara Bölge Sergisine Katılmaya hak kazandı ve bu projelerden biri okulumuz Bağlıca Kampüsü tarafından hazırlandı. Özel Data Koleji Bağlıca Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak TÜBİTAK projeleri bölge finaline kaldık.

 

Projenin Amacı: Gençlerin, çocukların, engelli bireylerin ve yaşlılarımızın bir arada yaşayabileceği, birbirleriyle sosyalleşmelerini, empati kurmalarını sağlayacak ve kendilerini geliştirebilecekleri bir bilim ve yaşam merkezi oluşturmak. Proje için bu üç grubun seçilmesinin sebebi toplumda hala farklılıkları olan ve diğerlerine göre dezavantajlı grupta olan insanların toplum tarafından yük olarak görülmesi ve bu algının o grupta bulunan insanları psikolojik olarak kötü etkilemesi. Bu projeyle birlikte oluşturulacak olan bilim ve yaşam merkezinde orda bulunacak insanların kendilerini geliştirebilecekleri atölyelerle kendi kendilerine yetebileceklerini, toplum içinde utanıp sıkılmadan var olabileceklerini göstermek. Buna ek olarak topluma da bu gruptaki insanlara nasıl davranılması gerektiğini, oyun, bilim ve spor gibi farklı alanlardan yararlanarak aynı zamanda da eğlendirerek, empati kurma yeteneklerini geliştirerek öğretebilmek. Toplumun genelinde de yaşlı, engelli bireyler gibi dezavantajlı gruplara karşı farkındalıklarının oluşmasını sağlamak. Bilim ve Yaşam Merkezi’nden kısaca bahsedecek olursak; engelleri ortadan kaldıran, ana hatlarıyla huzur evi, kreş, ana okulu, bilim merkezi, atölyeler, spor merkezi, genç, yaşlı, engelli, engelsiz her kesimin kullanabileceği oyun parkı, minimal boyutta bahçe ve hayvan bakım yerlerini içeren 50.000 metrekarelik geniş kapsamlı bir tesis olması planlanmaktadır.

 

 

Ülke ve dünya genelinde benzer projeleri incelendiğinde dünyada bir örneği olmadığı, benzer projeler olsa da eksik ya da geliştirilebilecek çok yönü olduğu görülmüştür. Bilim ve Yaşam Merkezi projesi tüm bu projelere bakarak en kapsamlısı olmakla beraber bu projenin önce pilot proje olarak ülkemizde uygulanması ve zaman içinde gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra önce ülke geneline daha sonra da dünya genelinde uygulanması planlanmaktadır.

 

 

Proje Ankara, Bartın, Bolu, Çankırı, Çorum, Karabük, Kırıkkale, Zonguldak illeri arasında Değerler Eğitimi kategorisinde en başarılı ilk 14 Proje arasına girmeyi başardı.

 

 

Projesiyle bölge yarışmasına katılmaya hak kazanan 10/A sınıfı öğrencimiz Kerem METİN ve öğrencimizin danışmanlığını yapan Fizik Öğretmenimiz Ayşe TOPRAK AKIN’ı tebrik eder, bölge yarışmasında başarılar dileriz.

 

Katılım Sağlayan öğrencimiz: Kerem METİN 10/A

Danışman Öğretmen: Fizik Öğretmeni Ayşe TOPRAK AKIN