Makine Teknolojisi

Makine teknolojisi alanı, her türlü makine parçası ve kompleks makine tasarım, konstrüksiyon ve imalatı, arıza tespit ve teşhis, bakım ve onarım konularını içeren bir alandır. Makine imalatında önceleri tamamen mekanik sistemle , manuel , otomatik ya da yarı otomatik tezgahlarla üretim yapılmaktaydı. Son yıllarda yazılım alanındaki gelişmelere paralel olarak Bilgisayar kontrollü tezgahlar üretildi. Böylece alana olan eğilim daha da artış göstermiş ve teknolojik gelişmelerle iş istihdamı oldukça artmıştır.

Neden Makine Teknolojisi?

Günümüzde makine sanayii kalkınmış ve kalkınmakta olan tüm ülkeler için temel sanayi türüdür ve bu nedenle de iş olanaklarının en yüksek olduğu sanayi alanlarındandır. Bu konularda bilim yapan, düşünen, fikir üreten uzman kişilere göre gelecekte de böyle olacaktır.

Bundan dolayı gençlere meslek seçiminde gönül rahatlığı ile önerilebilecek bir meslek alanıdır. İnsanlar çevrelerine, kullandıklarına baktıklarında sanayi ürünü olup da makine veya kalıpla yapılmamış bir ürün göremezler, gösteremezler. Ayrıca sanayide kullanılan bütün makine türlerinin hem bakım ve onarımları hem de kullanılmaları için gereken elemanlar da genellikle makinecilerdir.

Özel Data Koleji Makine Teknolojisinin Hangi Programında Eğitim Vermektedir?

Okulumuz “Bilgisayarlı Makine İmalatı (CNC)” programı çerçevesinde eleman yetiştirmektedir. Bu alanda yetişen öğrencilerimiz klasik ve bilgisayar kontrollü talaşlı imalat tezgâhlarını çalıştırıp sayısal kod üreterek kullanabilen, makine parçalarını işleyebilen, bu makinelerin her türlü ayar ve kontrollerini yapabilen, makinelerin üzerindeki tüm sistemlerin bakım ve onarımını yapabilen nitelikli kişiler olarak mezun olmaktadırlar.

Bilgisayarlı Makine İmalatı (CNC)