Data Koleji Ovacık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi e-Güvenlik ve Güvenli İnternet Kurulu üyeleri eSafety Etiketi Almaya Hak Kazandı

Kurulumuz 16.02.2021 tarihinde Okul Müdürümüz Yaşar KANDEMİR başkanlığında oluşturuldu. 19.02.2021 tarihinde kurul üyelerimiz Okul Müdürü Yaşar KANDEMİR, Md. Yrd. Barış KAHRAMANER, Md. Yrd. Ahmet ERBAŞ, Rehber Öğretmenlerimiz Seçkin Uğur DEMİRCİ, Canay Gökçe KARAMAN ve Merve Berivan YAŞA; Bilişim Tek. Öğretmenimiz Çiğdem DALGIÇ, İngilizce Öğretmenimiz Doğa GENİŞ, Meslek Öğretmenlerimiz Mutlu DEVECİOĞLU, Mehmet Sıddık ACAR, Murat YAZICI, Serkan TÜRKER, Sultan YILDIRIM, Hatice DOĞAN ve Erkan KARPUZ, Fizik Öğretmenimiz Ekrem ŞİMŞEK ve Edebiyat Öğretmenimiz Sinem CEYLAN katılımlarıyla gerçekleşti. Toplantıda Okulumuzun mevcut SWOT analizinin yenilenmesi, e-Safety Label için gerekli çalışmaların yapılması, Kurumun Güvenli İnternet Kullanımı ilkelerinin belirlenmesi ve tüm paydaşlarla paylaşılması için gerekli çalışmaların mevcut durumunun incelendi ve Veli-Öğrenci, Personel ve öğretmenlerimizin Güvenli İnternet hakkında bilgilendirme seminerlerinin çevrimiçi olarak yapılmasına karar verildi.

 

Ardından kurulda bulunan tüm öğretmenlerimiz eTwinnig eba üzerinden “İnternet Güvenliği ve eTwinnig Etiği” ve “eSafety Hakkında Herşey” eğitimlerini tamamlayarak sertifikalarını aldılar.

 

Okuldaki tüm öğretmenler ve öğrencilere Bilişim Tek. Öğretmeni Çiğdem DALGIÇ; velilere ise rehber öğretmenlerimiz tarafından “Güvenli İnternet Kullanımı” seminerleri düzenlendi.

 

Okulumuzda “eSafety ve Güvenli İnternet Kullanımı” ile ilgili farkındalık yaratmak amacı ile pano oluşturuldu ve gerekli uyarı işaretleri okulumuzun belirli bölgelerine asıldı.

 

Son olarak idarecilerimiz ile Değerlendirme Formu cevaplanarak gönderildi ve sonucunda eSafety etiketi alarak Avrupa okul ağlarında yerimizi aldık. Aldığımız etiket okulumuzun çevrimiçi ortamlarda güveli olduğunun bir göstergesi oldu. 87.8 puan alarak altın etiketi almaya hak kazansak da ilk başvurumuz olması dolayısı ile yolumuza bronz etiket ile başladık.